Književni susret s Mirom Gavranom

Autor: Neven Gradečak, 15. 5. 2013.

U utorak smo, u Žitnici, ugostili jednog od najvećih suvremenih hrvatskih književnika,  Miru Gavrana. Djecu je oduševio svojom jednostavnošću i spontanošću jer je spremno i šaljivo odgovarao na sva njihova pitanja, unatoč svojem satusu i ugledu koji ima na hrvatskoj i svjetskoj spisateljskoj sceni. Nije mala stvar napisati djela koja su prevedena na više od trideset svjetskih jezika i koja se izvode na pozornicama diljem svijeta. Nakon što je predstavio svoje dječje knjige, razgovor je usmjerio na učenička pitanja, temu kazališta i spisateljskoga rada. Učenicima je naglasio važnost čitanja koja vodi lijepom izražavanju prijeko potrebnom u životu te im napomenuo kako je najvažnije ipak postati dobar čovjek, voljeti i biti voljen. Učenici su se čudili činjenici da pisac, unatoč svim svojim angažmanima, pronalazi vrijeme za posjete osnovnim školama. Objasnio im je kako mu je puno draže gostovati diljem Hrvatske, nego putovati svijetom. Na kraju je podijelio brojne autograme, pohvalio zainteresiranost naših učenika i obećao da će nas opet posjetiti. Susret je organiziran u suradnji školske i općinske knjižnice te nakladničke kuće Mozaik knjiga.

U nastavku možete pročitati izvještaj učenica Karle Dlesk i Paule Brezak.

školska knjižničarka

U utorak smo u Žitnici ugostili velikog pisca Mira Gavrana. Paula Košutić je pročitala uvodnu riječ u kojoj smo mu se zahvalili što je po drugi puta stigao u naše malo mjesto.  Miro Gavran je u svome prvom dijelu susreta  ukratko predstavio svoje knjige za djecu.  Potom smo mu postavljali razna pitanja na koja nam je on vrlo strpljivo odgovarao. Na kraju nas je pisac i pohvalio. Na susretu je bilo zanimljivo i jako nam se svima sviđalo. Nadamo se da ćemo ga ugostiti ponovno već za nekoliko godina.
Donosimo odgovore na neka pitanja na susretu:

Zašto sve knjige imaju ljubavnu tematiku?
Knjige koje pišem ljubavne su tematike zato što smatram da su ljubav i prijateljstvo najvažniji u životu. Ako nema prijateljstva, neće biti ni ljubavi.

Koji Vam je roman bilo najteže napisati?
Najteže mi je bilo napisati roman o Ivanu Krstitelju zato što sam se trebao puno pripremati i istraživati povijesne činjenice što mi je oduzimalo puno vremena.

Pišete li dječje romane na temelju stvarnih događaja ili ih uzimate iz mašte?
Oboje. Da bi uvjerljivo pisali, trebamo stvarnim događajima dodati  i mašte.

Vjerujete li da ljubav uvijek pobijedi?
Ne pobijedi uvijek, ali ako je prava, onda sigurno.

Imate li više književnih susreta za odrasle ili za djecu?

U posljednje vrijeme podjednako, ali prije je bilo više susreta za djecu.

Koji ste prvi roman za djecu napisali?
Prvi roman je bio Svašta u mojoj glavi.

Pišete li sada koju knjigu?
Trenutno ne, ali pišem jedan dramski tekst. Iako imam neku ideju, ali ne bih sada o tome. Nikad se ne zna. Ovisi o inspiraciji.

Koliko ste knjiga objavili?
Objavio sam 29 knjiga.

Paula Brezak i Karla Dlesk, 7.b