7. večer zavičajne poezije „Se sikut kaj je čut“

Autor: Neven Gradečak, 9. 5. 2016.

U prepunom prostoru Žitnice,  u petak, 6. svibnja 2016. održana je 7. večer zavičajne poezije „Se sikut kaj je čut“  koju učenici OŠ Sveti Križ Začretje već sedmu godinu pripremaju kao zanimljiv projekt. Tako njeguju i žele očuvati svoj zavičajni, začretjanski govor. Inicijativu su dali sami učenici tražeći još 2010. godine da ih se uči i  pomaže u  učenju svog zavičajnog kajkavskog i zaboravljenih starinskih riječi. Veseli ih pripremati Večer poezije i recitirati stihove samih učenika ali i pjesnika Začretja.  Projekt vode pedagoginja Nevenka Sinković i knjižničarka Kristina Varžić,  a dio je školskog Kurikula sa ciljem očuvanja jezične baštine zavičaja. Uz suradnju s knjižnicom mjesta, prezentacija projekta događa se svake godine u prostoru Muzeja Žitnica za sve ljubitelje kajkavštine i lijepih stihova. Nazočne je pozdravio načelnik općine gospodin Marko Kos i pohvalio projekt.

Svi prisutni su uživali u recitiranju stihova, ali i u prelijepom glazbenom doživljaju koji su   svojim izvođenjem popevki s Krapinskog festivala, uz klavirsku pratnju Franje Mraza, pružili Anđela Sinković i Zoran Čavužić, nagrađivani finalisti festivala „Prvi glas Zagorja.“

Oduševili su svi recitatori, a  najmlađi, prvaši, Ema Mraz i Stjepan Piljek izmamili su najveći pljesak. Zadovoljni učenici i svi prisutni obećali su da će „makar hodili se sikut, druge vuljetje nazaj na Večer kajkavskih stihova, v Začretje, najti  put.“ Nakon recitacija i glazbe, svi su se zasladili  gibanicama i štrukljima koje su ispekle kuharice OŠ Sveti Križ Začretje. Popis sudionika možete pročitati u nastavku.

Nevenka Sinković

U projektu su sudjelovali:

Učenici recitatori – Stjepan Piljek, 1.a, Ema Mraz, 1.a, Matej Majsec, 5.a, Tamara Dolovčak, 5.a, Karla Merkaš, 5.a, Lea Mraz, 6.a, Lara Dlesk, 6.a, David Matešić, 6.a, Karlo Mohač, 6.a, Eleonora Vrančić, 6.b, Alen Šćuric, 7.b, Antonia Čvek, 7.b, Valentina Šenator, 8.b, Nina Vukić, 6.b, Klara Profeta, 6.b

Učenici autori pjesama – Filip Jadek, 3.a, Dora Mihovilić, 4.a, Mihael Jurina 4. b, Ivana Štehec, 4.a, Maja Profeta, 5.a, Lea Mraz, 6.a, Valentina Šenator, 8.b

Likovna i literarna grupa, učenici 1.a, 1.b, 3.b razreda.