Radionica o odvajanju otpada

Autor: Neven Gradečak, 21. 11. 2016.

Zahvaljujući Vetropack Straži iz Huma na Sutli koja je sponzorirala radionice, prošli tjedan u našoj školi, vrtiću i predškoli održano je 11 zanimljivih radionica o odvajanju otpada. Radionicama u školi prisustvovali su učenici od 1. do 4. razreda sa svojim učiteljicama. Sonja Hlebar iz Udruge za održivi razvoj Hrvatske (UZOR) najprije je učenicima objasnila koja je razlika između otpada i smeća, što je recikliranje, zašto treba razvrstavati otpad, koje sve vrste otpada postoje te koje sve opasnosti prijete našem okolišu ukoliko ne razvrstavamo otpad. Nakon poučnog predavanja tijekom kojeg su učenici bilo vrlo aktivni postavljajući pitanja i odgovarajući na Sonjine upite, uslijedilo je natjecanje na kojem su učenici bili podijeljeni u dvije grupe. Svaka grupa morala je razvrstati otpad u kutije za odvajanje otpada. Grupa koja je prva završila s odvajanjem proglašena je pobjedničkom, a potom je voditeljica radionice provjeravala je li otpad dobro razvrstan. Iako je bilo nekih nepravilnosti, primjerice plastični omot od bombona stavljen je u kutiju za papir, zaključeno je da su učenici uspješno primijenili usvojeno znanje i pravilno razvrstali otpad.

Zašto je važno odvajanje otpada i recikliranje?

Ne odvajanjem otpada stvara se smeće, a samim time smanjuje se mogućnost recikliranja. Vrste otpada su: baterije, bio otpad, elektronički otpad, metal, papir, plastika, staklo i tekstil. Recikliranje je postupak sakupljanja odbačenih proizvoda, razvrstavanje i njihovo pretvaranje u nove materijale za izradu novih proizvoda slične ili iste namjene. Odvajanjem otpada i recikliranjem štedimo energiju, smanjujemo zagađenje okoliša i čuvamo prirodu.

Zanimljivosti:

• Od 6 recikliranih tetrapak ambalaža možemo dobiti 1 rolu toaletnog papira
  • Od 8 recikliranih limenki može nastati 1 lonac
  • Od 15 recikliranih plastičnih boca može se napraviti 1 jakna
  • Od 250 recikliranih aluminijskih boca može se napraviti 1 bicikl
  • Od staklene boce može nastati nova staklena boca ili neki drugi stakleni predmet

Petra Salamon