Mjesec hrvatske knjige

Autor: Neven Gradečak, 20. 11. 2017.

Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige bila je posvećena enciklopedistici. U skladu s tim, u našoj su školi održane brojne aktivnosti. U predvorju škole održana je izložba enciklopedija iz školske knjižnice koju su zajedničkim snagama uredile medijsko – novinarska i likovna grupa te njihove voditeljice Petra Salamon, knjižničarka i Tatjana Prica, učiteljica likovne kulture. Između brojnih izloženih enciklopedija, najistaknutija je bila Enciklopedija Hrvatskoga zagorja, najnovija enciklopedija u fondu školske knjižnice.

Tijekom manifestacije održani su prigodni nastavni satovi u suradnji knjižničarke i učitelja/ica razredne nastave. Tako su učenici prvih razreda odradili svoj prvi posjet i učlanjenje u školsku knjižnicu, naučili su pravila ponašanja u knjižnici, slušali bajke te vidjeli da je knjižnica mjesto učenja i zabave. Učenici drugih razreda učili su o časopisima, a učenici trećih razreda upoznali su se s enciklopedijama i njihovom pravilnom upotrebom.

Knjižničarka je bila na Interliberu, međunarodnom sajmu knjiga i učila, koji se već tradicionalno održava na Zagrebačkom velesajmu tijekom mjeseca studenog.

U suradnji s Općinskom knjižnicom, učenici naše škole mogli su se u Mjesecu knjige besplatno učlaniti u knjižnicu čime ih se potiče na češći odlazak u knjižnicu i korištenje njenih usluga, te na čitanje, a samim time i na razvijanje brojnih vještina.

Kao i svake godine, u Mjesecu hrvatske knjige održan je Nacionalni kviz za poticanje čitanja, ove godine pod sloganom čitanje ne dolazi u pitanje. Kviz se provodi online, a sudjelovale su dvije učenice naše škole, Dora Kunić i Tara Petrovečki iz 7.a razreda. Uspješno su riješile kviz te su 15. studenoga u pratnji knjižničarke Petre Salamon bile na završnom izvlačenju pobjednika kviza u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Iako nisu osvojile nagradu, učenice su imale priliku vidjeti i upoznati spisateljice Sanju Pilić i Maju Brajko-Livaković te pisca Tihomira Horvata čije knjige su čitale za sudjelovanje na kvizu.

Završetkom manifestacije poručujemo svima da njeguju prijateljstvo s knjigom jer knjiga je najmudrija savjetnica, najstrpljivija učiteljica te prijateljica koja ih nikada neće iznevjeriti.

Medijsko – novinarska grupa

« Ožujak 2024 »