Terenska nastava - Radoboj i Krapina

Autor: Neven Gradečak, 22. 11. 2017.

Bilo je prilično hladno jutro, 8 sati i 30 minuta. Pred školom nas je čekao veliki autobus. Išli smo na terensku nastavu u Radoboj i Krapinu. U autobusu je bilo zabavno- pričali smo, zezali se i lijepo družili. Naše su nam kuharice spremile fini hot-dog koji smo jeli tijekom vožnje.

Najprije smo posjetili muzej u Radoboju gdje smo gledali film o Panonskom moru. Ime muzeja je Radboa, kao što se nekad zvao današnji Radoboj. Muzej ima i arheološku zbirku koja pokazuje ostatke ljudskog života na tom području. Saznali smo da se u Radoboju nalazio i rudnik te vidjeli različite alate rudara. Bilo je zanimljivo jer vidjeli smo i nakit, grobove, stara pisma i još mnogo toga.

Nakon Radoboja išli smo u Krapinu gdje smo posjetili franjevačku crkvu sv. Katarine i samostan. Crkva je jako lijepa i ima najveći oltar u Zagorju. U samostanu se nalazi i velika knjižnica u kojoj se čuvaju različite knjige i povijesni dokumenti. Veličinom nas je zadivila Biblija koja je toliko velika da ju mi ne bismo mogli primiti u ruku. Franjevac nam je pričao o nalazištu na Hušnjakovu i naglasio da je tu zapravo počeo život i da je po tome Krapina poznata u svijetu.

Posjetili smo i crkvu sv. Nikole u kojoj se nalazi puno vrijednih predmeta. I na kraju smo se autobusom odvezli na Trški vrh vidjeti crkvu M.B. Jeruzalemske. Ona je posebno okićena i nije kao druge crkve. Ta je crkva hodočasničko mjesto.

Poslije te avanture dugog hodanja i slušanja o povijesnim znamenitostima, išli smo u poznatu krapinsku slastičarnicu. Napravili smo veliku gužvu – bilo je buke i smijeha, netko je pojeo jedan sladoled ili kolač, a neki od nas čak pet.

Došlo je vrijeme polaska kući, ukrcali smo se u autobus i krenuli. Bili smo malo tiši nego prije jer smo već bili pomalo umorni. Izlet je bio poučan, zanimljiv i zabavan.
Bilo je lijepo, ali čeka nas još puno izleta!

Elizabeta Poljak, Ana Strmečki i Elena Zubić, 5.B

« Ožujak 2024 »