9. Večer zavičajne poezije

Autor: Neven Gradečak, 30. 5. 2018.

U četvrtak 24. svibnja, u prepunom prostoru Žitnice održana je 9. Večer zavičajne poezije. Projekt „Se sikut kaj je čut“ inicirali su učenici osmih razreda 2009. godine kada su izrazili želju za govorenjem i učenjem svog začretjanskog govora „kaj ga ne bi pozabili i kaj ga se ne bi sramili“. Dvije školske godine izborni predmet Zavičajni govor bio je dio školskog kurikuluma, a danas ga njegujemo recitiranjem poezije na Večerima zavičajne poezije.

I ove godine pedagoginja Nevenka Sinković okupila je učenike i pripremala ih za nastup na Večeri. Pomogle su joj učiteljica hrvatskog jezika Štefanija Roškar, knjižničarka Petra Salamon i učiteljica Tanja Prica s likovnom grupom. Recitatori su bili učenici od 5. do 8. razreda – Marko Burek, Lea Jeršek, Karla Kos, Vid Merkaš, Marija Mladić, Hana Iva Zubić, Lana Turčec, David Matešić, Karlo Mohač, Lea Mraz, Lea Piljek i Eleonora Vrančić. Recitirali su nagrađivane, pohvaljivane i uglazbljene stihove bivših i sadašnjih učenika škole.

U drugom dijelu ovogodišnje Večeri zavičajne poezije predstavljen je Zbornik haiku radova učenika 3.a razreda koje haiku poučava njihova učiteljica Ana Kiseljak, a čiji su radovi svake godine nagrađivani na haiku festivalima diljem zemlje. Prema riječima Nade Jačmenica, nagrađivane autorice haiku pjesama, Zbornik je „višestruko vrijedan uradak koji osobitu radost pričinjava svetokriškom pjesničkom krugu koji nas desetljećima uznosi na prestižne visine književnih zavičajnih vrijednosti“.

Da bi čuli „kak se sikut kaj zvoni“, u goste je došla dramsko – scenska skupina Gumbeki iz Tuhlja koji su na svom tuheljskom govoru izveli predstavu „Kak se temu negda reklo“ autorice Pavice Iveković. Glazbene gošće Večeri bile su ženska vokalna skupina Queentete, koje su izvodile kajkavske skladbe i svojim izvedbama oduševile sve prisutne.

Zahvaljujemo svim sudionicima i vidimo se sljedeće godine!

Medijsko – novinarska skupina

« Ožujak 2024 »