Završen još jedan Mjesec hrvatske knjge

Autor: Neven Gradečak, 20. 11. 2018.

Listopad i studeni su mjeseci koji obiluju aktivnostima za poticanje čitanja. Obilježavanjem Mjeseca hrvatske knjige knjižnica i dalje ispunjava svoju zadatak poticanja čitanja i informacijske i medijske pismenosti.

Ovogodišnji Mjesec knjige obilovao je događanjima za učenike. Tema Mjeseca bila je vrlo zahvalna -  Baš baština. Bila je to izvrsna prigoda za osvješćivanje pojma baštine i za igre s glagoljicom. Mjesec smo započeli 15.10. gostovanjem lutkarice Jadranke Čunčić Bandov, a završili 16.11.  odlaskom na sajam knjiga Interliber.

Događanja su osmišljena s ciljem da u njima sudjeluju svi učenici naše škole, od najmanjih do najvećih. Cijeli Mjesec je na ulazu u školu bio informativni pano s aktivnostima u knjižnici. Za sva odjeljenja učenika predmetne nastave osmišljena je akcija Riječ dana. Svako odjeljenje je na zanimljiv način učilo o hrvatskoj kulturnoj baštini služeći se referentnom zbirkom i birajući riječ dana.  Odabrane riječi su bile izložene u knjižnici i kasnije u predvorju škole. Učenici razredne nastave  su osim u spomenutoj lutkarskoj predstavi sudjelovali na prigodnim nastavnim satovima knjižnično-informacijske pismenosti, a posebno svečanim nastavnim satovima su dočekani i u knjižnicu učlanjeni učenici prvih razreda. Za četvrtaše je osmišljena radionica o glagoljici gdje su upoznati s povijesnim razlozima njenog nastanka, s njenim širenjem i upotrebom te su se njome pokušali i služiti. Za vrijeme Mjeseca knjige je oformljena ekipa učenica koje su se prijavile za knjižničarski kviz Čitanjem do zvijezda. Školsko natjecanje će se održati početkom prosinca. Grupa zainteresiranih učenica je sudjelovala i u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja. Medijsko-novinarska grupa je sajam knjiga obišla u petak 16.11. Za sve zainteresirane učenike i učitelje škole je i ove godine Općinska knjižnica omogućila besplatan upis novih članova ili produženje članstva.

Svim navedenim aktivnostima knjižnica potiče učenike na aktivno provođenje vremena u njoj kao i na korištenje njenih bogatih izvora i mogućnosti pristupa znanju.

Kristina Varžić, knjžničarka

« Ožujak 2024 »