2011-03-10 08:44:44

AKCIJA PRAĆENJA STANJA KOCKAVICE NA PODRUČJU NAŠE OPĆINE

    I ove godine je održana akcija prebrojavanja kockavica na području Zagorja. Naša škola je u ovaj projekt uključena od 2008. godine. Ove godine su pod vodstvom prof. Silvije Črnjević sudjelovale učenice Marija Martinić, Mihaela Kučko, Andrea Bakliža, Željka Krznar i Sara Krznar. Pročitajte više informacija o ovome projektu!

       U suradnji sa Državnim zavodom za zaštitu prirode te Javnom ustanovom za zaštitu prirode Krapinsko zagorske županije, i ove godine je održana akcija prebrojavanja kockavica na području Zagorja. Prebrojavanje i monitoring kockavice započet je 2005. godine kada su u projekt aktivno uključene osnovne i srednje škole Krapinsko zagorske i Međimurske županije. Osnovna škola Sveti Križ Začretje uključena je u ovaj projekt od 2008.  

       Kockavica, po zagorski „kukuvača“, zeljasta je trajnica koja cvjeta tokom veljače i ožujka, ovisno o vremenskim uvjetima. Cvjetovi su joj karakteristični, ljubičasto purpurni sa tamnijim šarama koje tvore uzorak šahovnice pa od tuda i naziv – kockavica. Rasprostranjena je na području srednje i istočne Hrvatske, obično raste na vlažnim livadama, riječnim dolinama te svijetlim, otvorenim i vlažnim šikarama i šumama. Kockavica je ugrožena vrsta kojoj prijeti izumiranje zbog gubitka njenih prirodnih staništa – vlažnih livada. Zbog negativnog čovjekovog djelovanja nestaju staništa kockavice, a time i ona sama.

      Krajem veljače 2010. u Zaboku se održao terenski rad aktivnog prebrojavanja kockavica gdje nam je pokazan način rada. Zajedno s učenicima tadašnjeg 7. i 5. razreda (Marija Martinić, Mihaela Kučko, Andrea Bakliža, Željka Krznar i Sara Krznar) i naša je škola izašla na poznate terene na kojima je vrsta zabilježena - u Štrucljevo, Mirkovec i Brezovu, te smo izvršili monitoring i popisivanje brojnosti vrste. U Štrucljevu, gdje je vrste i prijašnjih godina bilo vrlo malo, nađeno je svega par vrsta, što je dokaz da kockavica stvarno nestaje. U Mirkovcu i Brezovi je stanje bilo nešto bolje; na livadama u polju nađeno je dosta vrsta, sa učestalošću većom i od 75%.

       Svi podaci koji su sakupljeni poslani su, zajedno sa fotografijama, u Javnu ustanovu za zaštitu prirode Krapinsko zagorske županije. Naša škola je ponovno pokazala da smo voljni pomoći u akciji inventarizacije i praćenja kockavice na području Krapinsko zagorske županije i tako pridonijeti očuvanju te ugrožene vrste!

                                                                                                        Silvija Črnjević, prof. bio. i kem.


Osnovna škola Sveti Križ Začretje