Školske novine

Krijesnica je naš školski list koji s prekidima izlazi od školske godine 1971./1972.. Posljednji izašli broj nosi broj 38.

Izlaženje prvog broja je pokrenula gospođa Đurđa Pršle, uz pomoć učiteljice likovnog odgoja.Razmišljale su koje ime bi mu dale. Budući da je list prvi put izdan u lipnju kad se pojavljuju krijesnice - ti mali kukci koji svijetle, list je nazvan po njima. Kao što krijesnice najavljuju početak ljeta tako je i Krijesnica najavljivala početak likovnog, literarnog i novinarskog stvaralaštva. Nadali su se da će barem malo zasvijetliti i biti čitana. Od tog dana pa sve do danas ime Krijesnice nije mijenjano. Put do završetka prve, a i ostalih Krijesnica bio je vrlo težak. Radovi su se sakupljali od učenika svih razreda, zapisivali su se događaji u školi i okolici. Objavljivani si nagrađivani radovi. Najviše je vremena utrošeno na tiskanje. Prvo je netko iz tajništva cijeli Krijesnicu prepisao pisaćim strojem. Pomoću šapirografa izvlačili su stranicu po stranicu, umnožavali ih i onda ručno slagali. Crteži su se prvo radili u linorezu, a onda otiskivali na papir. Taj se veliki napor i trud isplatio. Krijesnica je izlazila na vrijeme i svi su je rado čitali.

Danas je postupak izrade Krijesnice pojednostavljen zbog primjene moderne tehnologije. Ipak, rad i trud oko sakupljanja radova i motiviranje djece novinara da kontinuirano prate bogata događanja u školi je velik. Jednako je tako potrebno mnogo vremena da se Krijesnica oblikuje u digitalnom obliku koji je potreban za tisak lista. Krijesnica zahtjeva aktivan rad kroz cijelu školsku godinu. Za sadržaj Krijesnice je zadužena novinarska grupa koju vodi knjižničarka Kristina Varžić,  za podlistak je odgovorna učiteljica Štefanija Roškar, likovne radove bira učiteljica likovne kulture Tatjana Majdak, a Krijesnicu grafički oblikuje prof. informatike Neven Gradečak.

« Lipanj 2021 »