Zagorci u Lici

Autor: Kristina Varžić, 14. 6. 2023.

Iako je mjesec svibanj bio iznimno kišovit mjesec, učenici petih razreda imali su sreću. Na dan njihove terenske nastave, 23. svibnja 2023. g.,  vremenske prilike posložile su se u idealne uvjete za odlazak u srce Ličko-senjske županije.

Prvi je na rasporedu bio boravak u Pećinskome parku Grabovača, jedinom pećinskom parku u Europi. Na manje od dva četvorna kilometra nalazi se osam spilja i jedna jama, no spilja Samograd jedina je otvorena za posjetitelje. Sastoji se od četiri velike dvorane povezane ručno uklesanim stepenicama, a duga je 345 metra. U unutrašnjosti špilje pronađeni su dijelovi keramičkog posuđa i kosti iz razdoblja kasnog brončanog te željeznog doba. Ona ima i svoje stanare, a neki od njih strogo su zaštićeni (na primjer, neke vrste šišmiša). U spilji živi i jedna vrsta kornjaša, ujedno i endema Like. U studenome 2019. godine šire područje Grabovače proglašeno je trajno zaštićenim u kategoriji Značajni krajobraz.

U Parku je za djecu organizirana radionica orijentacije u prostoru – pomoću kompasa i pisanih uputa, djeca su morala pronaći zadane točke u prostoru. Oni s najboljim vještinama snalaženja u prostoru i vremenu osvojili su vrijednu nagradu – bočice s čistim spiljskim zrakom!

Nakon obilnog ručka u jednom gospićkom restoranu putovanje se nastavilo do Smiljana, rodnog mjesta Nikole Tesle. U tom je malom mjestu 2006. g. otvoren Memorijalni centar „Nikola Tesla“ koji se sastoji od povijesnih (rodna kuća Nikole Tesle, crkva apostola svetog Petra i Pavla, gospodarski objekt) i novoizgrađenih objekata (ispitna stanica i multimedijalni centar s pripadajućim igralištem za djecu). U prizemlju rodne kuće slikom, riječju i zvukom prikazan je životni put ovog velikog izumitelja, a povijesna događanja koja prate njegov život prikazana su na lenti vremena. U potkrovlju kuće nalaze se replike Teslinih izuma koji su zauvijek promijenili svijet i tehnologiju.

Ispitna stanica replika je Teslina laboratorija iz Colorado Springsa gdje je proučavao munje te radio brojne eksperimente sa strujom i bežičnim prijenosom energije. U multimedijalnoj  dvorani prikazuje se dokumentarni film o Teslinu životu.

Dan pun izazova i novih spoznaja završio je igrom na obližnjem igralištu. Djeca su osunčanu Liku ostavila za sobom, a u svoje su se Zagorje vratili puni energije te s pjesmom i osmijehom.