> O školi  > Knjižnica

ČETVRTAK: 11 – 17

PETAK: 7,30 – 13,30

Pauza: 10,00 - 10,30 / 15 -  15,30

U vrijeme pandemije korona virusom, poslovanje knjižnice će se voditi Smjernicama za rad knjižnica u uvjetima bolesti COVID-19 (koje možete pročitati u dolje navedenoj povenici).

Posudba knjiga će se vršiti po pojedinim odjeljenjima, u dogovoru s učiteljima.

Na ulasku u knjižnicu je obavezna dezinfekcija ruku,a knjige se po povratu odlažu u kutije za karantenu.

U knjižnici je obavezno održavanje fizičke distance (2 m) te je ograničen istovremeni boravak većem broju djece.

Cilja nam je sačuvati zdravlje i sreću učenika i djelatnika.

Poveznica virtualne knjižnice:

DJECO, KNJIŽNICA JE SVAKODNEVNO OTVORENA ZA VAS, OSOBITO DA BORAVITE U NJOJ DOK ČEKATE AUTOBUSE!

Knjižničarka: Kristina Varžić, prof. filozofije i religijske kulture, dipl. bibliotekar

Dragi učenici,

obavještavam vas da je od sada katalog naše knjižnice dostupan i na internetu!

To znači da informacije o fond knjižnice (o postojanju knjiga u knjižnici) možete u svakom trenutku vidjeti i na internetu, kao i podatke o tome je li neka knjiga posuđena ili nije.

Katalog se nalazi na stranici

U pretraživač upišete prezime autora knjige ili naslov knjige koju tražite.

Ispod podataka o knjizi pisat će vam koliko traženih knjiga postoji u knjižnici i jesu li slobodne ili posuđene.

PODACI O KNJIŽNICI:

Prve podatke o povijesti školstva na ovome području iščitavamo iz Spomenice obće pučke škole: «…a 13. travnja 1838. bijaše prvi školski dan i upeljavanje djece u istu..». Od tada pa do današnjih dana u sklopu škole djeluje i knjižnica. O tome svjedoče naslovi  iz 19. stoljeća pohranjeni u školskoj knjižnici.

U današnjem prostoru knjižnica je smještena od 1974. godine, kada je izgrađena nova i moderna škola. Školska knjižnica nalazi se na prvom katu i zauzima prostor od oko 61 m². Referentna zbirka, učenički fond (osim male knjige) i učiteljski fond nalaze se u ostakljenim ormarima. Mala knjiga se zbog pristupačnosti korisnicima nalazi u koritima za slikovnice. Peridoka je smještena u ormaru za periodiku. U prostoru knjižnice mogu se koristiti televizor, video i DVD reproduktor, radio s CD-om, telefon, kućno kino i zvučnici.

AV zbirka postoji, ali je nedostatna za potrebe suvremene nastave.

2008. godine je provedena revizija učeničkog fonda koja je pokazala da učenički fond broji 4346 svezaka. Trenutno se provodi reinventarizacija i upisivanje kompletnog fonda u knjižnični program.  Dovršene su i revizija i otpis nastavničkog fonda koji sada broji 1034 sveska građe.

Knjižnica od 1. mjeseca 2011. godine posjeduje OPAC - katalog knjižnice je dostupan i preko interneta na gore navedenoj stranici što je rezultat  kontinuiranog uvođenja građe u računalo.

Knjižnica je pretplaćena na 12 časopisa - 5 dječjih i 7 nastavničkih.

Knjižnično poslovanje se obavlja u programu MetelWin. Knjižničarka posjeduje računalo s pisačem, a za učenike su osigurana još dva računala s pristupom internetu.

Učiteljski i učenički fond se kontinuirano, prema mogućnostima,  popunjava novim i aktualnim naslovima.

Od 2009. voditeljstvo knjižnice preuzima sadašnja knjižničarka.

U knjižnici se tijekom školske godine ostvaruju brojne aktivnosti. U suradnji s učiteljima razredne i predmetne nastave ostvaruju se odgojno-obrazovne aktivnosti: nastava u knjižnici, radionice, video-projekcije… U sklopu knjižnice djeluje i izvannastavna aktivnost Debatni klub.

Vrlo je uspješna suradnja s Općinskom knjižnicom, posebno u organizaciji književnih susreta i brojnih aktivnosti tijekom Mjeseca knjige.

Školska knjižnica današnjice nije i ne smije biti mjesto na kojem se samo posuđuju knjige, ona je sastavni dio odgojno-obrazovnog procesa. Sva razredna odjeljenja prolaze organiziranu nastavu knjižnično-informacijskog programa najmanje dva sata godišnje. Za razrednu nastavu se organizira i više nastavnih sati. Knjižničarka također sudjeluje i u organizaciji i provođenuju bojnih projekata te književnih i glumačkih susreta.

Uvođenje učenika u svijet knjige i čitanja, razvoj informacijske pismenosti i poticanje učenika na samostalan istraživački rad samo su neke od zadaća školske knjižnice.

Knjižnica je do 20015. godine funkcionirala u malom prostoru s neadekvatnim namještajem. U šk. god. 2015./2016. je proširen i uređen prostor knjižnice, nabavljene su nove police za knjige, a kasnije i nove stolice te pametna ploča s pripadajućim laptopom i projektorom. Time je učinjen veliki napredak u poslovanju knjižnice koja postaje medijsko središte škole namijenjeno potrebama učenika i učitelja.

POPIS LEKTIRE PRIJE REFORME.docx
 Smjernice za rad školskih knjižnica u uvjetima bolesti COVID-19 04092020.pdf

« Kolovoz 2021 »

Osnovna škola Sveti Križ Začretje / Školska 5, HR-49223 Sveti Križ Začretje / www.os-sveti-kriz-zacretje.skole.hr / ured@os-sveti-kriz-zacretje.skole.hr