Naše učenice u Roču

Autor: Kristina Varžić, 9. 10. 2023.

Na početku nove nastavne godine vrijedilo bi se prisjetiti boravka u malenom istarskom gradiću Roču u sklopu Male glagoljske akademije „Juri Žakan“. Boravak u Roču za učenice 6.razreda, Anu Kvež, Doroteu Dijaković i Anu Švigir, trajao je šest dana koji su bili ispunjeni zabavom, radionicama i druženjem s ostalim učenicima iz cijele Hrvatske. Po dolasku u Roč, učenice su bile smještene s ostalim učenicima po školskim učionicama te  su svakog dana vrijedno pohađale odabrane radionice. Tijekom dana marljivi žaknići radili su u svojim radionicama, a u pauzama pokazivali svoje talente. Trećeg dana održalo se natjecanje iz GlagoMatike, a pobjedu je odnijela Ana Kvež i njezine kolege iz novinarske radionice. Polaznicima glagoljske akademije predstavljen je hrvatski Prvotisak u dvorištu župne crkve u Roču. Svaku večer žaknići su uživali u slušanju priča koje je pričala Vila Mila, a najviše zabave donio je talent show u kojem su čak četiri točke ocijenjene najvišim ocjenama. Naravno, jedna od točaka je i glazbena točka Dorotee Dijaković čiji glas rado slušamo. Nakon talent showa za žakniće je organiziran Glagolitic party pun zabave, pjesme i plesa. Četvrti dan boravka u Roču posvećen je Aleji glagoljaša kroz koju nas je vodio dr. sc. Josip Bratulić, a usput smo posjetili i Hum, najmanji gradić u Hrvatskoj. Početak petog dana krenuo je iz Glagoljske tiskare u Roču gdje nam je hrvatski grafičar Frane Paro pokazao umijeće tiskanja knjiga, a završio završnom svečanošću 30. Male glagoljske akademije. Svaka radionica predstavila se scenskom igrom, a nakon svečanosti uspješno prodala sve proizvode koje su izrađivali tijekom boravka u Roču. Fotografije i videozapisi pokazuju koliko su učenice uz mentoricu Moniku Zaplatić uživale u Roču, a na Facebook stranici MGA Mala glagoljska akademija „Juri Žakan“ možete pogledati i galeriju slika po danima s detaljnim opisom svakodnevnih aktivnosti. I za kraj, jedna motivirajuća: „Vita, vita MGA i dalje gre!“

Monika Zaplatić, mag. educ. philol. croat. & mag. bibl.