Svjetski dan palačinki

Autor: Kristina Varžić, 12. 3. 2024.

Jučer je bio svjetski dan palačinki, slastice koja je postala tradicija u brojnim zemljama. Desert je to omiljen u svim krajevima svijeta, a smjesa je napravljena od mlijeka, jaja, brašna i soli i to je to.
Palačinke se rade tako da se rijetka ili gusta smjesa peče na vrućoj ploči ili tavi, a zatim se dobiveni oblik puni, rola ili jednostavno premazuje i posipa različitim nadjevima, piše Jutarnji list.
Francuzi imaju crepes, Amerikanci pancakes, u Aziji postoji čitav niz jela koja se pripremaju sličnim metodama, ali u posljednje vrijeme prilično su popularne souffle palačinke, Rusi imaju bline, Nizozemci poffertjes, a postoji i nešto što se zove Dutch baby palačinka, ali zapravo uopće ne dolazi iz Nizozemske. Palačinke su, dakle, jedno od najpopularnijih jela na svijetu, bez obzira na sastav i formu u kojoj dolaze.
Ipak, palačinke kakve su najpoznatije nama zapravo su francuske crepes. Vjeruje se da su nastale još u 13. stoljeću, kada je jedna kućanica iz Bretanje slučajno prolila heljdinu kašu po ploči za pečenje. Iako je upravo to najpoznatija priča o nastanku, postoji i vjerovanje da su prve palačinke napravljene 472. godine, kada su ponuđene francuskim katoličkim hodočasnicima u Rimu.
Francuzi i Belgijanci palačinke slave početkom veljače, a mi u to vrijeme tek počinjemo sanjati o prvim krafnama i palačinke nam nisu niti na kraj pameti, piše Jutarnji. Ostatak svijeta odlučio je da će se Svjetski dan palačinki održavati krajem veljače ili početkom ožujka.
Osim Jour des Crepes, 2. veljače je i dan kada se obilježava La Chandeleur. Datum označava 40 dana nakon Božića i zapravo je dan Isusova prikazanja u hramu. U Francuskoj se danas na taj dan uglavnom jedu palačinke, i to u društvu prijatelja i obitelji.
Kako su u palačinkama jučer uživali učenici PŠ Mirkovec, pogledajte u fotogaleriji.