Dan sjećanja na žrtvu Vukovara

Autor: Neven Gradečak, 27. 11. 2013.

I ove godine smo obilježili Dan sjećanja na žrtvu Vukovara. U utorak, 19.11., našu školu su posjetile Vukovarke (časnica Tamara Rubčić i medicinska sestra Zorica Gregurić) koje su na susretu s djecom pričale o svom iskustvu rata u Vukovaru i Hrvatskoj uopće. O susretu nam piše učenica Petra Horvat čiji izvještaj možete pročitati u nastavku.

školska knjižničarka

Dan sjećanja na žrtve Vukovara Hrvatska obilježava 18. studenoga. Republika Hrvatska trnovitim je putem došla do svoje samostalnosti. Razrušeni su mnogi gradovi, razdvojene su mnoge obitelji, mnogi ljudi ostali su bez krova nad glavom i bili prisiljeni otići iz rodnih domova. Mnogi su ostali  bez svojih najmilijih i nikada nisu saznali gdje su, da li su živi...

Najveću žrtvu u Domovinskom ratu podnio je Vukovar, grad heroj, koji je postao simbol otpora neprijatelju. Tri mjeseca Vukovar se junački suprotstavljao mnogo jačem i brojnijem neprijatelju.

Kao i svake godine do sada, i ove godine učenici i profesori naše škole prisjetili su se pada i svih žrtava Vukovara. Ugostili smo dvije gospođe koje su bile u Vukovaru za vrijeme neprijateljske agresije i preživjele  strahote koje mi ne možemo ni zamisliti. Časnica Tamara Rubčić  i umirovljena medicinska sestra Zorica Gregurić  pričale su nam o teškoj borbi, strahu i patnji koje su proživljavali građani Vukovara. Imali su malo sredsta za pružanje otpora neprijatelju, ali nadljudskom snagom i ljubavlju prema domovini izdržali su paklena tri mjeseca straha i napada. Bolnice su bile smještene u podrumima, ranjenici se nisu mnogli zbrinuti kako treba, nije bilo struje i stalno su udarale granate. Iz minute u minutu živjelo se u strahu za svoj život i živote ranjenika i ostalih ljudi. Mnogi ljudi odvedeni su u logore gdje su mučeni, mnogima se izgubio svaki trag i ni danas se ne zna gdje su. Hrvatski vojnici nisu imali oružja za otpor pa su se snalazili kako su mogli. Sami su izrađivali bombe  napravljene od  limenki. Svatko je pridonosio na svoj način.

S velikim poštovanjem slušali smo naše gošće koje su govorile o patnjama i hrabrosti  ljudi u Vukovaru.

Svoj posjet gošće su završile rečenicom: “Hrvatska nikada nije bila agresor, mi smo se samo branili“.

Petra Horvat, 7.b