Projekt Ptiček

Autor: Neven Gradečak, 30. 9. 2016.

U sklopu projekta Ptiček održane su dvije radionice 21. i 22. rujna 2016. godine na Bedekovčanskim jezerima u Bedekovčini te na području značajnog krajobraza Zelenjak - Risvička i Cesarska gora.

Ove godine na radionicama je sudjelovalo 24 učenika iz OŠ Sveti Križ Začretje, OŠ Đurmanec, OŠ Belec ,OŠ Matije Gupca Gornja Stubica, OŠ Lijepa naša Tuhelj i OŠ Marija Bistrica. Našu školu školu predstavljali su učenici 7.razreda- Lovro Pristušek, Klara Mihovilić (7.b) te Lea Mraz i David Matešić (7.a) s mentoricom Silvijom Črnjević.

Cilj radionica bio je razviti kod učenika senzibilitet u promatranju prirode oko sebe u svrhu njene zaštite, a pri tome im je pomogao stručni tim trenera sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu, Prirodoslovno matematičkog fakulteta iz Zagreba, Hrvatskih šuma i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode KZŽ. Učenici su na terenskim radionicama učili o mjerama zaštite prirode i zaštićenim prirodnim vrijednostima, zaštiti ptica i vodozemaca, vodenom i šumskom ekosustavu te o bogatstvu biljnih i životinjskih vrsta koje obitavaju na navedenom području. Jedan dio radionica odnosio se na Natura 2000 područje rijeke Sutle te obilazak geološke poučne staze na Risvičkoj gori gdje su učenici učili o geološkoj prošlosti Zemlje, vrstama stijena, minerala i fosila.

Također, učenici su izrađivali "hotel" za kukce što ih je posebno oduševilo i zabavilo. "Hotel" će biti postavljen u dvorištu naše škole što će biti trajna uspomena na ova dva lijepo provedena dana.

Silvija Črnjević