Sedmaši u Entomološkom muzeju u Varaždinu

Autor: Neven Gradečak, 8. 3. 2012.

Što je to entomološki muzej? Gdje su to bili naši sedmaši? Odgovore na ova i slična pitanja pročitajte u izvještaju Nikoline Krepelnik!

Sve je počelo nastavnim satom o člankonošcima - učiteljica je s nama obradila tu pomalo nezanimljivu i dugačku temu tijekom koje smo spominjali i kukce. Sljedeći sat učiteljica je došla s prijedlogom da posjetimo Entomološki muzej u Varaždinu. Koliko god nam kukci u početku nisu bili zanimljivi, pristali smo posjetiti spomenuti taj muzej kukaca. U srijedu (22.veljače) je bio polazak,  prva tri sata smo imali normalnu nastavu, no svi smo već tada mislima bili u Muzeju.
     S nama su bile učiteljica biologije Silvija Črnjević i učiteljica hrvatskoga jezika Đurđica Loina. Stigavši u Varaždin, potražili smo Muzej gdje nas je dočekala gospođa koja je vodila cijeli program. Rekla nam je da je Entomološki muzej u palači Herzer otvoren 1954.godine. Zbirke kukaca se stalno dopunjuju, a prvi je postav utemeljio Franjo Košćec. Prezentacija je započela upoznavanjem s činjenicom da je temelj stvaranja zbirke kukaca čovjekovo istraživanje prirode. Pritom se kukci ne trebaju ubijati ili životno ugroziti već samo fotografirati ili promotriti iz bliza. Nakon toga nam je gospođa pokušala približiti svijet kukaca, objašnjavala nam je dijelove njihovih tijela i njihove životne cikluse. Naučili smo da se kukci mogu čak i glasati! Nakon prezentacije u kojoj smo većinom  ponovili već naučeno, krenuli smo u razgledavanje muzeja. Razgledavanje me se dojmilo jer  smo se podijelili u grupe. Svaka je grupa dobila svoj radni listić u kojemu je jedan od zadataka bio naći kukca u Muzeju i napisati njegove dijelove tijela te nešto o njemu. Nakon uspješnog ispunjavanja radnog listića razgledavanje je završilo.

Ovaj Muzej me se dojmio i zainteresirao me za život kukaca. Većina nas je otkrila da člankonošci nisu ni dosadni ni nezanimljivi, već da ih je mnogo i da su vrlo posebni. Mišljenja sam da će Entomološki muzej ostati u dobrom sjećanju svim sedmašima.

Nikolina Krepelnik, 7.b

« Svibanj 2024 »