Projekt Remedisanus

Autor: Neven Gradečak, 20. 4. 2012.

I naša škola došla na red za održavanje edukativne radionice o selektivnom odlaganju otpada koje provodi Javna ustanova za upravljanje zaštičenim prirodnim vrijednoatima Krapinsko-zagorska županije. U radionici su sudjelovali učenici 4.a i b razreda kojima je to bila prilika da se dobro zabave i nauče puno novih informacija o postupanju s otpadom. Većina nas bi trebala znati da sav otpad ne mora biti smeće te da se njegovim pravilnim rukovanjem može pomoći u očuvanju prirode koja nas okružuje.

školska knjižničarka

O kakvom se to projektu zapravo govori? Krapinsko-zagorska županija zajedno s hrvatskim i slovenskim partnerima u okviru Operativnog programa za prekograničnu suradnju IPA SI-HR 2007-2013 provodi projekt „Poboljšanje kvalitete života stanovnika i očuvanje bioraznolikosti kroz sanaciju i remedijaciju onečišćenih lokaliteta“ pod akronimom REMEDISANUS, koji je sufinanciran kao instrument pretpristupne pomoći od strane Europske unije.
Cilj ovog projekta je zaštita prekograničnog područja kroz sanaciju divljih deponija uz podizanje svijest lokalnog stanovništva o zaštiti okoliša, kako bi se smanjili ekološki rizici i postojeće zagađenje.

U sklopu projekta REMEDISANUS definirane su aktivnosti koje projektni partneri moraju izvršiti, a jedna od njih je i provođenje radionica u osnovnim školama Krapinsko-zagorske županije sa ciljem obuke učenika o mogućnostima ponovne uporabe otpadnih materijala odnosno sortiranju otpada. Pri tome se Županija opredijelila na održavanje radionica u četvrtim razredima u sklopu nastavnog programa prirode.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko zagorske županije uključena je u navedeni projekt kroz održavanje edukativnih radionica za učenike u 20 osnovnih škola. Stručna služba Ustanove osmislila je dvosatne radionice.

« Svibanj 2024 »