Školsko dvorište obogaćeno s deset sadnica javora

Autor: Neven Gradečak, 13. 4. 2011.

Učenici 4. a razreda su sa svojom učiteljicom Anom Kiseljak obavili obilazak posađenih sadnica javora i utvrdili odlične rezultate svoje akcije – sadnja je uspjela! Primilo se svih deset sadnica koje su učenici, uz pomoć nekoliko tata, posadili 31.3.2011. u sklopu eko projekta „Čuvajmo prirodu“ kojeg provode pod vodstvom svoje učiteljice i knjižničarke Kristine Varžić. Sadnja javora oko školskog igrališta je bila samo jedna od akcija unutar projekta. Više o projektu pročitajte u "opširnije"!

Sve je započelo s osvješćivanjem učenika o važnosti očuvanja prirode  prilikom obrade lektire Heidi. Tijekom zimskih praznika učenici su u skupinama proučavali zadanu literaturu, izrađivali plakate i olujom ideja došli do ekoloških  akcijama koje bi mogli provoditi. Tako su učenici organizirali postavljanje kutija za kontinuirano sakupljanje papira po svim prostorijama škole. Posadili su u školskom cvjetnjaku žute šafrane u obliku Davidove zvijezde kao znak sjećanja na holokaust i njegova osuđivanja. Općina je, nakon posjete učenika načelniku, osigurala sredstva za nabavu platna od kojeg su mame učenika zašile platnene vrećice kojima se potiče smanjivanje upotrebe plastičnih. Učiteljica likovne kulture je osmislila logotip akcije koji se eko bojama iscrtava na vrećice koje će se prodavati uoči dana škole. Učenici planiraju i terensku nastavu na Strahinjščicu u sklopu suradnje s prof. Ljiljanom Borovečki-Voskom koja će ih upoznati s orhidejama na tom području. Ovaj ekološki projekt bi trebao rezultrati pozitivnim promjenama u svijesti učenika, njihovih roditelja i cijele škole.