Predavanje o Domovinskom ratu

Autor: Neven Gradečak, 8. 6. 2011.

U petak, 27. svibnja, u našu su školu stigla dva gospodina,  Josip Horvatin i Stjepan Pavliša  iz Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata u RH  koji  su nam održali predavanje o Domovinskom ratu pod nazivom Istina o Domovinskom ratu. Istina je potrebna i nema je u potpunosti u našim udžbenicima iz povijesti. Zato smatram da je održano predavanje bilo vrlo korisno, jer mnogo stvari ne bismo saznali bez toga, a informacije smo čuli iz prve ruke.  Ova generacija osmaša nije bila ni rođena za vrijeme rata. Na žalost, živimo u društvu koje se i  dvadesetak godina kasnije od njega nije oporavilo. Odrasli smo u samostalnoj Hrvatskoj, no rat, tranzicija, poraće, pretvorba i kapitalizam na hrvatski način srušili su sustav svih vrijednosti. Ta su nedjela oduzela slavu hrvatskoj složnosti i želji za slobodom. Upravo zato je bitno da se nove generacije osvijeste o svemu tome kako bi budući naraštaji izrasli u pametne i moralne osobe. Bitno je da se sazna prava istina o ratu, da sve izađe na vidjelo, da zločinci budu iza rešetaka  i da se odnosi zaraćenih strana izglade. I još se nadam da u predavanju ove gospode nije bilo lažnih priča i  herojstva kakvih je, nažalost,  puna naša draga slobodna domovina.

Matea Mak, 8.c