Na krilima Modre laste doletio nam Borna Lulić

Autor: Neven Gradečak, 19. 10. 2011.

Našu školu je u utorak, 18.10., posjetio Borna Lulić, urednik časopisa Modra lasta. Održao je predavanje Biti urednik za 5. i 6. razrede. Tema odgovara  programu medijske kulture u nastavi hrvatskog jezika te su učenici na vrlo zanimljiv način usvojili i ovo gradivo. Što o događaju misle naši učenici pročitajte u nastavku kao i intervju s gostom s kojim su ugodno razgovarale naše novinarke Ana Majsec i Tea Grabušić.

Donosimo vam zanimljiv intervju s našim gostom. Tea i Ana su se pokazale kao vrlo iskusne novinarke koje su ovaj zadatak vrlo profesionalno obavile.

Ovo je Vaše drugo gostovanje u našoj školi. Kakav Vam je bio prvi dojam o našoj školi?

Bio sam kod vas prije četiri godine. Škola vam je jako lijepa, a osobito mi se sviđaju djela Ivana Lovrenčića. S obzirom da sam imao prilike upoznati mnogo vaših nastavnika na raznim stručnim skupovima i predavanja, mogu reći da se ovdje doista  osjećam kao kod kuće iako sam tek drugi puta u školi.

Što Vi točno radite u Školskoj knjizi?

Radim kao urednik Modre laste i kao predavač. Držim predavanja za učenike, profesore, ravnatelje, djecu i odgajateljice u vrtićima.  Posao me ispunjava jer smatram da je edukacija ljudi jedan od najplemenitijih poslova. Iznimno je dobar osjećaj kada radiš  nešto korisno i pozitivno za ljude, a osobito za mlade.

Gdje pronalazite inspiraciju za predavanja?

Inspiraciju pronalazim u vašim željama i potrebama.  U uredništvu Modre laste na sve moguće načine pratimo vaše odrastanje i teme prilagođavamo tome, ali što je još važnije, Modra lasta potiče vaše krativno izražavanje jer nastojimo da postane još bolji kao pjesnici, pisci, slikari, novinari, fotografi... odnosno da postanete još bolji, kreativniji i pametniji mladi ljudi.

Jeste li ikad sanjali o tome da ćete postati urednik nekog lista?

Ne, nisam. U vašim godinama zamišljao sam kako ću jednoga dana biti političar koji mijenja svijet. Danas mislim da kroz posao urednika Modre laste, ali i predavača za učenike i nastavnike, mogu mijenjati svijet na još kvalitetniji način. Za politiku će biti vremena kad budem malo stariji.

Jeste li ikada htjeli raditi u školi?

Nekada sam radio na pet škola. Predavao sam srednjoškolcima etiku, filozofiju, logiku i smatram da je učiteljski poziv je jedan od najplemenitiji, najvažnijih i najljepših! Učitelj koji inspirira je osoba koja svojim dobrim primjerom može utjecati na tisuće i tisuće mladih ljudi, pomažući im da izgrade svoj karakter, da nađu prave životne vrijednosti i da nađu svoj put do sebe!

Jeste li bili član novinarske grupe u osnovnoj školi?

Kada sam ja bio u višim razredima, nismo imali novinarsku grupu, ali u nižim sam razredima pisao za školski list Iskrica. Bio sam jako ponosan jer sam bio jedini prvašić čiji je rad izašao u tom listu!

Imate li tremu tijekom predavanja?

Ne, nemam tremu jer sam održao već jako puno predavanja.

Sviđa li vam se naša knjižnica?

Da, sviđa mi se  jer je uredna, imate mnogo lijepih knjiga i dobru knjižničarku.

Jeste li voljeli matematiku?

U osnovnoj školi bio sam odličan u matematici, ali su mi omiljeni predmeti ipak bili hrvatski jezik i povijest.

Ana Majsec i Tea Grabušić, 6.a