Susret s vjerskim zajednicama u Zagrebu

Autor: Neven Gradečak, 24. 10. 2011.

Naši osmaši su i ove godine bili u posjetu pojedinim vjerskim zajednicama u Zagrebu.Pročitajte izvještaj kojeg ja napisao Luka Sente!

17.listopada smo posjetili neke vjerske zajednice koje postoje u Zagrebu s ciljem da se bolje upoznamo s njima.

U Zagreb, pred Katedralu, stigli smo u 9 sati. Tamo smo upoznali našeg vodiča i polako krenuli u grkokatoličku crkvu. Dočekao nas je svećenik koji nas je upoznao s njihovom vjerom i običajima. Naučili smo da se križaju s tri prsta i da je svećenik tijekom služenja mise leđima okrenut narodu. Kad smo stigli u pravoslavnu crkvu opazili smo mnogo sličnosti između njihove i grkokatoličke crkve. Krenuli smo u Sinagogu gdje nas je dočekao zagrebački rabin Luciano Moše Prelević. Između ostalih zanimljivosti, pokazao nam je svitak Tore za koju smo saznali da se čita s desna na lijevo. Vidjeli smo i njihov obred vjenčanja. Nakon kratkog odmora skupili smo se kod autobusa i krenuli u Džamiju. Prije ulaska, morali smo skinuti obuću.  Dočekao nas je glavni zagrebački imam Aziz Alili koji nam je održao vrlo zanimljivo predavanje nakon kojeg smo mogli postavljati pitanja. Znimalo nas je zašto smo morali skinuti obuću, što je đihad i slično. Osim toga, saznali smo i da je san svakog muslimana barem jednom otići u Meku. Dobro je znati da je svim ovim vjerama zajedničko štovanje jednoga Boga (monoteizam).

Na kraju smo išli i u Mc' Donalds čime je završilo naše putovanje.

Luka Sente, 8.c